МВС України
Чернігівський науково-дослідний
експертно-криміналістичний центр

Чернігівські експерти-криміналісти розповіли про свою роботу

Мабуть немає в світі такого прихильника детективів, який би не бачив американський серіал “CSI: Міце злочину” чи вже трохи призабутий через санкції російський “Слід”. Експерти, які можуть знайти докази фактично будь-де і лабораторії, які по мізерним шматочкам знайдених речовин визначають їх і доводять вину злочинців — ось головні моменти, які притягують до цього серіалу. Ці здібності вражають, здаються фантастичними. Але дуже подібні до них установи існують насправді і не лише в економічно розвинутих Європі чи Америці, але і в нас, в Україні і, навіть, у Чернігові. Зазначимо також, що 4 липня в Україні відзначається день судового експерта, тож підготували ми цей матеріал, як раз, з нагоди професійного свята.


В одній з таких установ вдалося побувати, побачити з чим працюють експерти і поговорити з деким з них. Ця установа – Чернігівський науково-дослідний експертно-криміналістичний центр (скорочено – НДЕКЦ), який знаходиться в Чернігові по вулиці Степана Разіна, 19. Хімічні, біологічні, балістичні, трасологічні (дослідження слідів), дактилоскопічні, авто-технічні, комп’ютерно-технічні дослідження, технічна експертиза документів (скорочено ТЕД) — це все сфера діяльності експертів, які тут працюють. На сьогоднішній день 77 працівників центру можеть провести 43 види експертиз і це не межа.

                                                                Замовляють експертизу в НДЕКЦ як поліція і суди, так і звичайні чернігівці

Основними замовниками послуг центру є правоохоронні органи — поліція, прокуратура, суди, Служба безпеки України. Але звернутися до центру для проведення експертизи може будь-хто, будь-яка людина, установа чи організація. Головна відмінність буде у тому, який документ буде отримано в результаті дослідження — якщо для правоохоронних органів це буде висновок експерта, то для звичайних людей і організацій — експертне дослідження. Відмінність і в оплаті — за державні структури заплатить держава, всі інші мають оплачувати роботу експертів з власного гаманця. Ціна всюди різна, залежить від складності роботи: починається від кількох сотень і закінчується тисячами гривень. Але коли вирішується доля спадку і є підозра про підробку заповіту, чи купується дороге авто і є підозра, що це “двійник” з перебитими номерами — подібні витрати виправдовують себе.
НДЕКЦ — відносно закрита оргнізація. Як і в поліції є черговий, на дверях кодовані замки, потрапити куди-небудь без запрошення – складно. Знайомить з роботою НДЕКЦ Маргарита Гарига, яка працює зі ЗМІ. Тому для нас майже всі двері відчинені. Майже, тому що, деякі відділи перевантажені роботою, наприклад дактилоскопія (дослідження відбитків пальців на місці злочину) і просто не в змозі виділити час.

В 2015 році НДЕКЦ стала однією з перших установ, яка була реорганізована, працівники якої стали цивільними.

– Те що экспертів розатестували, зробили цивільними, однозначно вплинуло позитивно на роботу. – говорить директор Центру Микола Максименко. – Робота експерта потребує спокою, щоб людина почавши дослідження не переривала його. З розатестацією від нас пішли всі ті функції, які були покладені на нас, не як на ексертів, а як на працівників міліції — патрулвання вулиць, підсилення під час проведення громадських заходів — демонстрацій, протестів, церковних ходів тощо, їх фіксація. На таких заходах завжди є люди, які фіксують те, що відбувається і тоді це робили ми. Зараз люди знають, які у них на виконання є експертизи, розписаний порядок їх проведення і вони знають, що їх ніхто не відволіче, не буде перервано проведення дослідження.
         Змінився і принцип роботи експертної служби в цілому. Ми зараз співпрацюємо з поліцією на рівні проведення призначених експертиз. На нас не тиснуть показники, які раніше були з боку міліції, коли був вал, з метою виконати показники по розкриттю. 

Експертна служба сьогоді змушена активно розвиватися щоб триматися на рівні з розитком світу і кримінального в тому числі. Ще кілька років тому в центрі проводилось 26 експертиз, сьогодні вже 43 і на черзі нові, зокрема мистецтвознавча.

Микола Іванович наводить приклад, чому саме так:
– Шахрайство раніше асоціювалося в основному з циганами, які відволікали, заговорювали постраждалих і виманювали у них гроші. Сьогодні шахрайство – це часто телефонні шахраї, які обманом примушують передавати грошові кошти. Щоб з’ясувати з якого телефону було здійнено дзвінок, потрібен новий вид експертизи, якого раніше не було. Якби ми не впроваджували нові напрямки досліджень ми сильно б відстали від реального світу. Тому зараз у нас відкрито відділення комп’ютерно-технічної експертизи, про яке ще 8-9 років тому навіть розмов не було.

– Закономірне запитання, чи є такі експертизи, які віджили своє і вже не потрібні?

– Немає такого напрямку, який зараз не актульний. Вони лише змінились. Ми в свій час для ототожнення особистості брали паспорт і Форму-1 по якій людина ставала на облік у паспортному столі. Сьогодні всюди є камери спостереження, є зображення в соцмережах. Це вже не фотографії, це зображення. Їх коло значно розширилося, але підхід до визначення особи не змінився, діє той самий принцип порівняння від загального до часткового. Того що кануло в Лєту в криміналістиці, я не бачу.

                                               Якщо людина на бачить сліди, слідову інформацію, він просто не зможе стати експертом

Одним з найбільших серед відділів центру — Відділ криміналістичних видів досліджень, де проводяться дактилоскопія, трасологія, білістика, дослідження холодної зброї, тобто все те, що потрібно для розкриття злочину. Але сюди часто звертаються звичайні люди і недержавні організації для проведення експертиз.
– До нас часто звертаються люди по почеркознавчим експертизам, пов’язаними зі спорами щодо підписів під документами. – розповідає Олександр Назаренко, заступник директора центру. – Звертаються по автотоварознавству щодо збитків, нанесених під час ДТП. По лініі балістики звертаються колекціонери вогнепальної зброї, які приносять її макети і ми даємо висновок, що вона не є вогнепальною і на неї не потрібен дозвіл. Іноді мисливці, які не хочуть продовжувати свої дозвільні документи приводять зброю у неробочий стан і теж приходять за таким висновком, після чого спокійно вішають свої рушниці на стіну. Олександр Миколайович постійно на телефоні, через кожні кілька хвилин дзвонить телефон і потрібно відповідати. Сталося вбивство, знайдені відбитки пальців над якими, якраз працюють експерти, і в поліції просять оперативну інформацію.
– Років 5-6 тому до нас звернувся дід, у якого не було підтверджуючих документів про участь у Другій Світовій війні. – повернувшись до розмови згадує Олександр Назаренко. – Він нам приніс своє фото в гімнастерці і ми тоді проводили портретну експертизу. Зважаючи на вік, ми зробили її безкоштовно і довели, що на фото саме він. Після цього звернувся до військомату і отримав відповідний статус.

 

– Що потрібно для того, щоб стати експертом? 

Олександр Миколайович спочатку перераховує загальні вимоги: вища освіта державної наукової установи, ступінь не нижче магістра або спеціаліста, якщо людина закінчувала навчання раніше, відсутність судимості. Далі проводиться спеціальна підготовка або на місці, або в інших НДЕКЦ, здаються екзамени і експертно-кваліфікаційна комісія МВС України вже вирішує приймати чи ні кандидата на посаду, видає відповідний дозвіл і допуск. Але і це ще не все — потрібно ще повтрно підтверджувати кваліфікацію, вперше через два роки після отримання статусу експерта, потім через кожні п’ять років.
– Експерт повинен розуміти суть випадків, того чи іншого предмета, ідентифікувати його, визначати ідентифікуючі ознаки. – після короткої паузи пояснює він. – Експерт має бути експертом, спеціалістом у своїй справі. Якщо людина на бачить сліди, слідову інформацію, він просто не зможе стати експертом, не зможе проводити дослідження.

 

Якщо автомобіль коштує дешевше ринкової вартості, імовірність проблем з ним дуже висока

Ще один напрямок експертиз, з яким зустрічається кожний автовласник, пов’язаний з дослідженням транспортних засобів. І це не лише у випадку ДТП, а й при звичайній купівлі автомобіля.
– Сьогодні введено обов’язковий огляд транспортних засобів, номерів агрегатів при їх перереєстрації. – пояснює Петро Ананьєв, завідувач сектору автотехнічних досліджень відділу інженерних, економічних, товарознавчих досліджень та оцінювальної діяльності. – Наших працівників сектору криміналістичного дослідження транспортних засобів можна побачити в специфічній чорній формі в сервісних центрах — в Чернігові, Ніжині, Прилуках і Мені. Вони ж додатково можуть провести оцінку транспортного засобу при реєстрації, причому коштуватиме це відносно недорого. 

Причина у таких перевірок проста — країною їздять астомобілі-”двійники” з однаковими номерами кузова і двигуна. Періодично такі автомоблі виявляють і в Чернігові, у тому числі трапляються і дорогі автомоблі і резонансні ситуації з огляду на те, кому вони належать.
– Затримували автомобіль BMW X5. – розповідає Петро Олександрович. – яким керував діючий на той час працівник міліції. Машина була поставлена на штрафмайданчик, було порушено кримінальне провадження. Наші співробітники встановили, що автомобіль є двійником, зверху на номері біла зроблена накладка з іншим номером. Можливо власник авто важав, що його ніхто не буде чіпати в цьому місті, а в результат отримав серйозні проблеми. Подібна ситуація була і з BMW X6, власником якого був працівник облдержадміністрації. Тобто проблеми виникають не лише у звичайних громадян, але і в людей, які займають певні посади.

Якщо автомобіль коштує дешевше ринкової вартості, імовірність проблем з ним дуже висока навіть якщо номери кузова і двигуна виглядають красиво, потрібно перевіряти. А для цього достатньо надіслати запит виробнику автомобіля (ця практика діє майже по всьому світу) щодо отримання додаткової інформації. В ній будуть вказані не лише номери комплектуючих — коробки передач, мостів і авіть магнітоли, але й опис у якому буде вказано колір обивки салона. Якщо весь перелік є, перевірити чи той це автомобіль і чи відповідає він опису не скаладно: коли він по більшості пунктів не співпадає  — з ним дуже великі проблеми.

Окрема тема — дослідження дій водія у випадках ДТП. Як пояснив Петро Ананьев, найважливіше питання, яке ставиться перед ним — чи мав він можливості уникнути аварії чи наїзду. Причому вивчається воно якраз відносно водія, який мав перевагу на дорозі.
– Тут є маленький цікавий момент, – пояснює експерт. – Більшість водіїв не розуміє, що, хоч вони і мають перевагу для руху, з них ніхто не знімає вимоги виконувати пункт правил 12.3. Він говорить про те, що при виникненні небезпеки для руху яку водій спроможний виявити, він повинен вжити заходів для того, щоб уникнути аварії шляхом маневру чи гальмування. Водії ж часто згадують про це лише тоді, коли аварія вже трапилась. 

А тому, за словами спеціаліста, нерідкими є випадки, коли той через кого виникла ДТП обмежується штрафом, адміністративною відповідальністю, а той, хто мав перевагу на дорозі несе кримінальну відповідальність.


Яка різниця, вбивали людей тоді чи зараз?

Останнім часом багато розмов про легалізацію зброї. Проблемним є і питання про зброю, яка є історичною реконструкцією старовинних зразків зброї — мушкетів та пістолів, мечів та списів, луків та арбалетів. За таких умов не зайти у відділ, який досліджує зброю просто гріх.


– Ми проводимо контрольний відстріл вогнепальної зброї, – пояснює Микола Дмитренко, завідувач сектору балістичного обліку. – Він обов’язково проводиться при її реєстрації. У подальшому контрольний відстріл проводиться кожні три роки. Відстріляні кулі зберігаються у нас в кулегільзотеці і у випадку вчинення злочину перевіряються. Вього в Центрі зберігається близько 20 тисяч зразків відстріляних набоїв.
Крім цього в центрі можна перевірити чи є зброя вогнепальною чи холодною і чи потрібен для неї дозвіл. Перевіряють найчастіше димові, чи стартові пістолети, макети вогнепальної зброї. Що стосується ножів, то експерти поділилися маленьким секретом — якщо немає упора між лезом і руків’ям, а товщина леза не перевищує 2,6 міліметри — холодною зброєю він не буде. Але, якщо ці розміри співпадають — варто перевірити чи вважається він холодною зброєю і чи потрібен дозвіл.


– У нас на експертизі була авторучка, перероблена під стрільбу кулями 5,6 мм. – розповів Віктор Медвєдєв, завідувач сектору дослідження зброї. – У більшості випадків її можливостей достатньо, щоб нанести людині смертельне поранення. І така зброя потрапляла до нас неодноразово.

 

Що стосується реконструкції старовинної зброї, то у неї теж є певні критерії, за якими її можна зарахувати до зброї і відповідно, потрібно буде отримувати дозвіл на неї. У випадку тих же мушкетів, це вимога щоб дульна енергія не перевищувала 5 джоулів на 1 мм. кв. інакше вважатиметься вогнепальною зброєю спрощеної конструкції. Якщо це лук чи арбалет — потужність натягення тятиви не має перевищувати 20 кг.
– Що робиться при реконструкції? Відновлюється те, з чого вбивали людей кілька століть тому. – проводить паралелі між сучасною і старовинною зброєю Віктор Медведєв. – То яка різниця, вбивали людей тоді чи зараз?

 

Нові наркотики – це чиста хімія, яка значно небезпечніша ніж перепарати з канабіса

Ще один цікавий відділ НДЕКЦ — досліджень матеріалів, речовин, виробів, а простіше, –  Відділ хімічних досліджень.


– Наша матеріально-технічна база дозволяє проводити дослідження за кількома експертними напрямками. – розповідає Оксана Власенко, завідуюча відділом. – Це вибухо-технічна експертиза; експертиза вибухових речовин і продуктів вибуху та пострілу (одна з найскладніших); агресивних матеріалів речовин і виробів — наркотичних засобів, їх аналогів та прекурсорів (найчисленніша найбільша кількість матеріалів досліджується); дослідження сильнодіючих і отруйних речовин (маються на увазі лікарські засоби); експертиза лакофарбових матеріалів та покриттів; волокнисті матеріали і вироби з них.

Оксана Михайлівна коротко пояснює, що і як. Експертиза лако-фарбових виробів дозволяє виявити на одязі потерпілого часточки фарби автомобіля, від якого він постраждав при ДТП. Дослідження волокнистих матеріалів дозволяє визначити хто і в якому одязі сидів, наприклад, на її кріслі — волокна одягу залишаться на ньому, волокна з крісла, у свою чергу, на одязі. Горілчані вироби перевіряються на відповідність державним стандартам; найчастіше до рук експертів потрапляє якраз фальсифікат. Нафтопродукти і паливно-мастильні матеріали експерти визначають у випадках, коли є підозра на підпал.
– Був випадок стрілянини в автомобілі, загинула людина. – розповідає експерт про дослідження продуктів пострілу. – Питання стосувалося того, звідки здійснено постріл. Особа стверджувала що стріляли з вулиці в салон. Нам були надані чохли з сидінь і ми визначили, що сліди пороху були не на одязі, а на цих чохлах. Продукти пострілу — це мікроскопічні часточки, які не зможуть опинитися біля вихідного отвору кулі, не пройдуть крізь рідини тіла. У тому випадку можна було однозначно стверджувати, що стріляли ззаду, стріляла людина, яка сиділа на задньому сидінні. Це, наскільки я пам’ятаю, дуже притисло до стінки злочинця. 

Був випадок коли до нас на експертизу потрапило взуття. Женя, колега, каже: “Подивіться, балісти думають, що це пісок на черевику”. Ми його перевірили під мікроскопом, на хроматографі. Виявилось що то нітроцелюлозний порох, тобто впритул стріляли в ногу і він від температури впаявся в шкіру. 

                                                     Хоча мак в Україні сьогодні і є “раритетом”, але все одно потрапляє до експертів…

Однією з найбільших проблем, з якою борються експерти-хіміки, є наркотичні речовини.
– Я завжди кажу школярам, які приходять до нас на екскурсії, що не хочу ніколи бачити жодних постанов з їх прізвищами. Але, на жаль вони фігурують. У таких випадках я призначаю дослідження іншому експерту. Я й свого знайомого знаходила: прізвище і ім’я співпали, перевірила адресу — точно він. У таких випадках лише дивуєшся, що людині 30 років і він наркоман.

За словами експерта, найбільш поширеними наркотиками сьогодні є конопля, канабіс. Він майже всюди росте дикоростучий, але є люди, які спеціально замовляють за кордоном і вирощують сорти рослини з підвищеною концентрацією наркотичних речовин. Одними з найпоширеніших наркотиків сьогодні, за словами експерта, є  спайси – суміші для куріння. Крім того дуже поширені  амфетаміни (фен) і їх похідні. А от макова соломка, яка була поширена кілька десятиліть тому, зараз поширена мало , як через державну політику, так і через те, що навіть посадивши мінімальну кількість рослин люди можуть не дочекатися його дозрівання: мисливці за наркотиками зріжуть його ще зеленим, а разом з ним і півгороду витопчуть.

– Нові препарати викликають звикання і сильно впливають на психічний стан. – пояснює Оксана Власенко, чому небезпечні нові наркотики, фен і спайси. – Це чиста хімія, яка значно небезпечніша ніж перепарати з канабіса. Дуже важко розрахувати концентрацію, а молодь часто ще й експериментує, змішуючи наркотики. В Харкові кілька років тому знайшли у квартирі трьох підлітків 16-18 років, які померли від передозування. Лікування від таких наркотиків проходить дуже важко і ті, хто їх вживає часто стає пацієнтами психіатричних лікарень.

 

                                    Ознаки багатьох документів знаємо тільки ми і ті установи, які ці документи виготовляють

Що робити, коли ви виявили, що хтось взяв кредит на ваше ім’я? Звісно ж писати заяву до поліції. А перевіряти підписи будуть, знову ж таки, експерти НДЕКЦ.

– Ми перевіряємо, ким виконано підписи, вами чи не вами, однією особою, чи різними, в якому стані, можливо в незвичних умовах, правою чи лівою рукою. – розповідає про роботу свого відділу Наталія Цибка. – Можемо перевірити, якщо людина змінила почерк, замість звичних літер писала друкованими, змінила нахил чи протяжність почерку. Перевіряємо чи мала місце технічна підробка з допомогою якихось технічних засобів: часто копіюють підписи на світло, пишуть спочатку олівцем, а потім наводять ручкою. Це все ми можемо встановити. 

За словами експерта, сьогодні вони часто зустрічаються з випадками, коли беруть кредити на підставних осіб. Часто зустрічаються підробки грошей, причому якщо раніше це були переважно купюри номіналом в 20 гривень, то зараз поширені банкноти в 500 гривень. Рідко, але трапляються підроблені долари. Підробляють техпаспорти на автомобілі і водійські посвідчення, документи суворої звітності, папери стосовно спадщини, коли спадкоємці хочуть присвоїти собі майно померлого, а той не хотів його віддавати їм.
– Ми встановлюємо чи підпис виконаний тією особою, що мала підписуватися, якщо ні, можемо визначити ким він зроблений. Перевіряємо, що було зроблено раніше — відбиток печатки, підпис, чи сам текст документу. Люди, які підробляють папери, часто спочатку ставлять печатку, а потім пишуть необхідний текст і ставлять підпис.

На запитання про найцікавіші випадки, Наталія Анатоліївна відразу згадує про долар Зімбабве, який шахраї перемалювали на 500 євро. Зустрічаються випадки, коли посадові особи, бухгалтери, голови сільських рад, привласнюють собі кошти використовуючи підробні документи. Зокрема був випадок, коли в школі по підробним докуметам продавалась безкоштовна матеріальна спонсорська допомога. Часті випадки, коли люди отримують пенсію за інших, ставлять підробні підписи, а той кому вона призначена не отримує її. І таких випадків дуже багато.

 У нас є прилади, з допомогою яких ми можемо побачити тексти на документах, – розкриває деякі секрети своєї роботи експерт. – які без спеціального обладнання побачити неможливо чи які, не знаючи, не зрозуміти. Постійно читаємо спеціалізовану літературу, завдяки якій про документи і їх ознаки знаємо тільки ми і ті установи, які ці документи виготовляють.