МВС України
Чернігівський науково-дослідний
експертно-криміналістичний центр

Чернігівський НДЕКЦ інформує

Новорічні та різдвяні свята зазвичай не обходяться без використання петард, феєрверків, салютів, які асоціюються з веселощами та гарним настроєм. Але не слід забувати, що невміле поводження з піротехнікою або ж використання неліцензованої продукції даного виду можуть призвести до трагічних наслідків у вигляді пошкодженого майна, тілесних ушкоджень, або й летальних випадків.

Нормативним актом, що регулює поводження із побутовою піротехнікою, є стаття 195-6 Кодексу України про Адміністративні правопорушення. Вона передбачає штраф у розмірі до 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1020 грн) та конфіскацію самих виробів. У разі повторного порушення протягом року розмір штрафу зростає до 1700 гривень.
Щоб уникнути нещасних випадків та уникнути проблем із законом, громадяни не повинні:
– переносити побутові піротехнічні вироби у кишенях, під одягом, зберігати без пакування, переробляти та розбирати їх;
– використовувати піротехніку, яка створює ефекти на висоті (або шумові ефекти) ближче, ніж 100 м від лікарень, церков, дитячих установ, шкіл та інший громадських споруд, у тому числі й житлових будинків (!);
– кидати піротехнічні вироби під ноги перехожих, із вікон та балконів, здійснювати феєрверки з дахів домів та вчиняти інші дії, при яких можуть постраждати люди або майно.
Про порушення встановлених законодавством норм громадянам треба звертатись до найближчого наряду поліції, або повідомити про це на лінію “102”. При цьому бажано зафіксувати факт правопорушення за допомогою технічних засобів, дочекатись прибуття правоохоронців та оказати їм сприяння у документуванні.