МВС України
Чернігівський науково-дослідний
експертно-криміналістичний центр

Молодий науковець Чернігівського НДЕКЦ – серед учасників Міжнародної конференції в Білорусі

На запрошення керівництва Державної наукової установи «Інститут історії Національної академії наук Білорусі» провідний фахівець з організації наукової роботи відділу забезпечення діяльності центру Чернігівського НДЕКЦ МВС Маргарита Гарига-Грихно взяла участь у Міжнародній науково-практичній конференції «Антропологія сім’ї: історичні, соціально-економічні та біологічні аспекти досліджень», що відбулася наприкінці червня в місті Мінську (Республіка Білорусь).

У заході взяли участь провідні антропологи, біологи та історики країн СНД, Польщі, Сербії, Ізраїлю, Естонії та інших держав.

Робота Конференції проходила за кількома секціями та в різних форматах: «Соціально-економічний статус сім’ї та фізичний розвиток дитячого населення», «Історико-етнографічні та демографічні аспекти дослідження сім’ї», методичний семінар «Класичні антропологічні методики в умовах сучасності» та круглий стіл «Сучасна антропологія», під час якого Маргарита виступила зі своєю доповіддю на тему «Сучасний етап палеоантропологічних досліджень Чернігівської землі», що привернула значну увагу та була схвалена провідними антропологами.

Участь у заході, як і тема виступу Маргарити, не була випадковістю, адже з 2015 року як здобувач наукового ступеня кандидата наук дівчина здійснює активну підготовку дисертаційного дослідження, що стосується саме проблем антропології та методу антропологічної реконструкції.

Відділ антропології Інституту історії НАН Білорусі відомий у всьому світі, оскільки вже понад 30 років займається вивченням і впровадженням нових антропологічних методик, тому поглибити свої знання щодо особливостей використання методу антропологічної реконструкції та поспілкуватися з найдосвідченішими антропологами для молодого українського науковця було важливим завданням і досвідом.

У сучасних умовах розвитку криміналістичної науки в України є досить актуальним питання впровадження нового виду експертного дослідження – ідентифікація особи за черепом та посткраніальним скелетом. Метод антропологічної реконструкції зовнішності людини на краніологічній основі, який вивчається на базі зазначеного вище інституту, є прикладним методом антропології, що дозволяє за зовнішніми даними черепа, його рельєфом і структурою реконструювати зовнішній вигляд людини.

Метод реконструкції обличчя за черепом дає можливість здійснити пряме зіставлення фізичного типу людей як минулого, так і сьогодення. Створення скульптурної реконструкції на краніологічній основі відбувається в кілька етапів: аналіз черепа, графічна реконструкція, скульптурне відтворення схеми голови. На черепі відновлюються основні м’язи, наносяться гребені, товща, що забезпечують у подальшому об’єктивну побудову портрета.

Відтворення зовнішнього вигляду особи за черепом може бути реалізовано у формі як скульптурного, так і графічного зображення.

Слід зазначити, що методи антропологічних досліджень є досить перспективними та ефективними для проведення криміналістичної ідентифікації особи. Тому подальші перспективи вбачаються не лише у продовженні співпраці з відділом антропології Інституту історії Національної академії наук Білорусі, а й у вивченні доцільності та можливості впровадження антропологічних методів у практичну діяльність підрозділів Експертної служби МВС.